Индивидуални и групни индекси цена
Промене цена појединачних производа прате се индивидуалним индексима, док се промене цена групе производа прате групним индексима. Индивидуални индекс цена Индивидуални индекс цена представља однос цене датог производа у посматраном периоду (p1) и цене тог производа у базном периоду (po). ip-индекс цена, p1-цена у посматраном периоду, po-цена у базном периоду. Пример: Израчунај индивидуални индекс цена…
Индивидуални и групни индекси физичког обима производње
Индекс физичког обима производње добија се када се у однос стави физички обим производње у посматраном периоду у односу на физички обим производње у базном периоду. Индекси обима производње могу бити: индвидуални, када се изражавају промене код само једног производа и групни (када се изражавају промене код групе више сродних производа).
Појам, значај и врсте статистичких релативних бројева
Статистички релативни бројеви, односно, статистички односи, јесу показатељи који се добијају обрадом и анализом апсолутних података применом статистичког метода односа (количника).
Мере дисперзије (варијабилитета)
У наредном чланку сазнаћете шта су мере диспрерзије (варијабилитета), како се деле и као се израчунавају (интервал варијације, варијанса, стандардан девијација, коефицијент варијације)…
Модус
Модус је (Мо) је вредност обележја која се најчешће јавља у серији, односно која има највећу фреквенцију.