• Statističke formule

    Statističke formule

    Statističke formule

    ,

  • Trend

    Trend

    Vremenske serije se mogu posmatrati kao nizovi numeričkih podataka o nekoj pojavi koji su uređeni po vremenskom rasporedu, tj. hronologiji.Vremenske serije se mogu razložiti na četiri komponente:1) trend2) ciklična komponenta3) sezonska4) rezidualna. Trend Trend je razvojna tendencija u kretanju neke pojave, koja se ispoljava u okviru posmatranog dužeg vremenskog perioda. Jednačina trenda     Koeficijent…

    ,

  • Ispitivanje veza između pojava- Koeficijent korelacije

    Ispitivanje veza između pojava- Koeficijent korelacije

    Kvantitativne veze između pojava su suština statističke nauke, koja pruža alate i tehnike za analizu i razumevanje tih veza. Ovi odnosi se izražavaju putem brojeva i formula, omogućavajući istraživačima da kvantifikuju prirodu i jačinu povezanosti između različitih fenomena. Statistički pristup kvantitativnim vezama podrazumeva korišćenje različitih tehnika, kao što su korelacija, regresija i testiranje hipoteza, kako…

    ,

  • Zadaci za pripremu testa – Statistika

    Zadaci za pripremu testa – Statistika

    Grupni indeksi proizvodnje i cena Primer 1. Iz baze podataka Eurostat preuzeti su podaci o proizvodnji tri vrste sokova u Španiji 2010. i 2012. godine. Izabrani podaci o fizičkom obimu proizvodnje i ceni dati su u tabeli. Vrsta soka Proizvodnja (u milionima litara) Cena po litru (u evrima) 2010. 2012. 2010. 2012. Ananas 83,3 90,3…

    ,

  • Indeks planskih zadataka i ispunjenja plana

    Indeks planskih zadataka i ispunjenja plana

    Indeksi planskih zadataka Planski zadaci se za jedan tekući period postavljaju na osnovu ostvarenih rezultata iz prethodnog perioda i poznavanja faktora koji utiču na te rezultate. Indeks planskog zadatka računa se kada su u odnos stavi planirani nivo pojave iz tekućeg perioda (Pp1) u odnosu na ostvareni nivo pojave iz baznog perioda (Op0).    …

    ,

  • Indeksi prosečnih neto zarada

    Indeksi prosečnih neto zarada

    Jedan od osnovnih pokazatelja zarada u preduzeću jeste prosečna nominalna neto zarada. Za izračunavanje prosečne nominalne neto zarade koristi se aritmetička sredina, i to za negrupisane prosta aritmetička sredina, a za grupisane ponderisana aritmetička sredina. Prosečna nominalna neto zarada na nivou preduzeća računa se kao:     Na osnovu ovog pokazatelja ne može se posmatrati…

    ,