У наставку, на одговарајућем линку, односно наслову који претходи питањима из одређене области, налази се линк који води ка програму за учење и проверу знања.
Уколико желите да проверите знање из свих области, то можете урадити на следећем линку. Научено можете проверити кроз програм QUIZLET, или ако вам је лакше можете скинути и истоимену апликацију. Питања су везана за теоријски део опште статистике. Кроз програм можете одговарати на постављена питања преко картица, састављати тестове, играти игрице. Први део садржи 134 питања и одговора.

Такође, можете пратити резултате и дневно напредовање у раду.
У наставку су питања и одговори (сваки наслов води ка програму који је сачињен од питања и одговора):
УВОД У СТАТИСТИКУ
- Како дефинишемо статистику?
је научна дисциплина која обухвата прикупљање, сређивање, обраду и квантитативну анализу података о масовним варијабилним појавама, са циљем откривања законитости у тим појавама, као и одступања од уочених законитости. - Како се објашњава статистика као теорија?
научна дисциплина која се бави дефинисањем и усавршавањем статистичких метода. - Чиме се бави статистичка анализа?
применом метода квантитативне анализе појава и њихових односа, статистичким закључивањем и формулисањем законитости понашања посматраних појава. - Шта је предмет изучавања статистике?
масовне варијабилне појаве. - Шта је варијабилна појава?
појава која узима различите вредности од једног до другог случаја испољавања. - Које су карактеристике статистичког метода?
масовност и варијабилитет статистичког посматрања, квантитативно и квалитативно испитивање. - Шта је варијабилитет?
одступање карактеристика појединачних случајева једне појаве од општих карактеристика које изражавају правилност те појаве. - Шта је масовно посматрање?
испитивање масе случајева ради откривања законитости у појавама. - Квантитативно испитивање подразумева:
статистичко-математичким методама обраде којима се добијају статистички показатељи, чијим се тумачењем објашњавају уочене правилности и статистичке законитости код различитих појава. - Квалитативно испитивање подразумева:
да статистички истраживачи буду упознати са природом појаве, њеном врстом, условима и везама са другим појавама. - Закон великих бројева (Адолф Кетле) је дефинисао као:
правилности у понашању варијабилних појава испољавају се само испитивањем великог броја случајева. - Статистика као скуп статистичких метода дели се на:
теоријску (математичку) и на примењену статистике. - Теоријска статистика обухвата?
принципе, правила и методе који се примењују у сваком статистичком истраживању масовних варијабилних појава, не бави се конкретним подацима. - Примењена статистика дели се на:
дескриптивну и инференцијалну статистику - У зависности од области, примењена статистика дели се на:
статистика становништва, статистика национале привреде, статистика друштвених служби и пословна статистика. - Статистика становништва се грана на:
статистику стања становништва(пол, старост, брачно стање), статистика виталних догађаја (наталитет, морталитет, природни прираштај, брачност) механичког кретања(унутрашња и спољна миграција) и статистику рада ( не/запосленост, цена рада). - Шта изучава економска статистика?
појаве из области производње, размене, расподеле и потрошње. - Како се дели економска статистика?
статистика привредних биланса (ДБП и НД и расподелу и употребу) и привредна статистика (производња, промет, цене за делатности као што су индустрија, занатство, пољопривреда, трговине, туризма…) - Статистика друштвених делатности изучава?
испитивање и приказивање појава из области ванпривредних активности становништва(образовање, наука, култура, здравства, правосуђа…) - Ко су корисници статистичких информација?
појединци, привредни субјекти, непривредни субјекти (образовање, култура), државни органи и целокупно друштво. - У чему се огледа ЗНАЧАЈ статистике као посебне службе?
-задовољава потребе целокупне друштвене заједнице за подацима и информацијама и -доставља статистичке податке и информације међународним организацијама. - За коју годину се везује почетак државне статистике у Србији?
1862. за кнеза Михаила Обреновића, када је основао одељење за статистику при Министарству финансија - Шта чини правни основ за функционисање статистичке службе у нашој земљи?
-Устав републике Србије -Закон о званичној статистици -Закон о статистичким истраживањима -остали правни акти. - Које су најважније установе у статистичком систему Србије?
Најважнија је Републички завод за статистику, а остале НБС, Министарство финансија, Национална служба за запошљавање, ПИО фонд, РГЗ, остала министарства… - Које су најважније публикације које објављује РСЗ?
Статистичко годишњак РС, Статистички календар РС, Месечни статистички билтен, Трендови, Општине и региони у РС, Економска кретања у РС, Демографска статистика итд. - Међународни статистички систем чине:
Уједињене нације, Светска банка, Еуростат, ММФ, Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).